Depresja charakteryzuje się tym, że posiada wiele obliczy. Począwszy od umiarkowanej depresji, która jest niemal niewyczuwalna, a jednak odbiera siły. Kończąc na takiej, gdzie chory nie jest w stanie podnieść się z łóżka i nie widzi sensu życia. Bez wątpienia można stwierdzić, że depresja jest chorobą witalności, nie jest to smutek lecz brak sił i chęci do działania. Depresja to nieustanne osłabienie, które prowadzi do napływu mrocznych myśli. Objawów depresji jest naprawdę wiele, poznajmy 10 najpopularniejszych:
Obniżony nastrój
Jednym z objawów depresji niewątpliwie jest permanentnie obniżony nastrój. Jesteśmy kompatybilni z otaczającym nas światem, zatem jeżeli wokół nas dzieje się coś zabawnego, wesołego, to sami też się cieszymy. Analogicznie dzieje się odwrotnie, jeżeli wokół nas dzieją się smutne rzeczy, to płaczemy i się smucimy. Ta kompatybilność zanika u osób chorych na depresję. Reagują obniżonym nastrojem na wszystko co się wokół nich dzieje. Nazywane jest to areaktywnością.
Obniżenie zainteresowań i anhedonia
Anhedonia i obniżenie zainteresowań to kolejne przyczyny depresji. Anhedonią nazywamy niemożność przeżywania wszelkich pozytywnych emocji. Nic człowieka nie cieszy, nic nie sprawia mu radości, nic także nie wywołuje u niego uśmiechu. Znaczne obniżenie zainteresowań sprawia, że człowiek na nic nie ma ochoty, nic konkretnego nie jest w stanie go zainteresować. Na wszystko jest obojętny.
Spadek masy ciała
Spadek masy ciała to kolejny bardzo znaczący objaw depresji. Jeżeli zauważysz nagły skok w dół na wadze to niekoniecznie może to być powód do radości, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie miałeś większych wahań wagi. Osoby z depresją mają skłonność do spadku masy ciała i tracenia kilogramów na wadze.
Problemy ze snem
Kolejnym objawem depresji jest bezsenność lub rzadziej spotykana nadmierna senność. Zaburzenia snu wiążą się z wieloma nieprzespanymi nocami lub przeciwnie z “maratonami” snu. Z tym objawem mogą być kojarzone także niezliczone ilości drzemek lub zaskakująca aktywność w środku nocy. Wiąże się to nie tylko z zaburzeniem snu, ale także z zaburzeniami całego zegara biologicznego.
Spowolnienie myślenia i ruchów
Do objawów depresji niewątpliwie należy spowolnienie ruchów i myślenia. Człowiek pod wpływem tej choroby wolniej łączy różne wątki, a co za tym idzie wolniej myśli i reaguje na daną rzecz. Dzieje się tak pod kątem psychicznym jak i fizycznym. Reakcja ruchowa jest znacznie obniżona, przez co chory na depresję często nie potrafi złapać na przykład spadającej ze stołu filiżanki.
Utrata energii
Utrata energii i zmęczenie to kolejne z objawów depresji. Człowiek nie czuje chęci do życia, jest ospały, odczuwa ciągłe zmęczenie i najchętniej zamknąłby się w domu, ukrył przed całym światem i położył się w łóżku. Taki człowiek nie ma energii do życia, nie widzi celu, nic go nie motywuje, nie cieszy i nie zachęca do działania.
Poczucie winy
Następnym objawem depresji jest poczucie winy, które bardzo często wiąże się z obniżeniem własnej wartości. Człowiek bardzo często czuje się niepotrzebny, nie chce podejmować się nowych wyzwań, ponieważ sądzi, że sobie z nimi nie poradzi. Taka osoba traci wiarę w siebie, a także w swoje umiejętności. Uważa, że i tak poniesie porażkę więc wszelki wysiłek jest zbędny.
Zaburzenia koncentracji
Zmniejszona zdolność myślenia lub koncentracji to także częste objawy depresji. Osoba chora na depresję nie potrafi skoncentrować się na danej rzeczy, ciągle ją coś rozprasza, a także ma bardzo chaotyczne myśli. Człowiek z depresją posiada zmniejszoną zdolność myślenia, zatem nie zawsze potrafi myśleć racjonalnie, ponieważ jego myśli są bardzo zaburzone.
Spadek witalności
Kolejnym objawem depresji jest spadek witalności. Początkowo objawia się on jako brak siły. Spadek witalności w pierwszym stadium objawia się jako ból w plecach, nogach, stawach, jakby ciągle towarzyszyło dziwne napięcie, które należy rozładować. W takich przypadkach, ani masaż, ani rozciąganie nie pomaga. Przy depresji spadek witalności wydaje się być stały.
Myśli samobójcze
Nawracające myśli o śmierci oraz myśli i tendencje samobójcze to najpoważniejszy objaw depresji. Osoba chora na depresję często myśli, że chciałaby “zniknąć”, że otoczeniu byłoby lepiej bez niej. Człowiek z depresją cechuje się autodestrukcyjnymi zachowaniami. Takie osoby bardzo często odstawiają leki oraz celowo dążą do konfliktów, aby uzasadnić swoje destrukcyjne zachowanie.
Poznaj także 5 najczęstszych przyczyn depresji oraz zrelaksuj się z naszą muzyką relaksacyjną.