Sen jest nieodłącznym elementem naszego życia. To czas kiedy możemy odpocząć fizycznie oraz psychicznie, a nasz organizm ma czas na regenerację. Dorosły człowiek potrzebuje od 6 do 8 godzin spokojnego i nieprzerwanego snu na dobę. Jedne osoby zasypiają w mgnieniu oka, a inni męczą się godzinami. Mnóstwo osób boryka się z tym problemem. Bezsenność potocznie określana jest jako problemy z zaśnięciem, przerwany sen, a także przedwczesne budzenie się ze snu. Szacuje się, że około 45% osób doświadczyło bezsenności trwającej około rok. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny tego schorzenia:
Chrapanie
Chrapanie jest niezwykle uciążliwe zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich. Często pacjent chrapie tak głośno, że jest w stanie obudzić wszystkich wokół i nawet sam siebie. Należy jednak pamiętać, że ta dolegliwość może być objawem poważnych problemów zdrowotnych.
Obturacyjny bezdech senny
Objawami tego schorzenia jest nadmierne rozluźnienie mięśni, które kontrolują górne drogi oddechowe. Wówczas dochodzi do zwiotczenia języka i podniebienia, które opadają i zaburzają przepływ powietrza w drogach oddechowych. Chory gwałtownie się wybudza nie pamiętając, że miał problem z złapaniem kolejnego oddechu. Osoba chora na obturacyjny bezdech senny budzi się rozdrażniona i ma problemy z koordynacją.
Zaburzenia psychiczne
Jeżeli dręczą Cię problemy zawodowe oraz osobiste, odczuwasz niepokój i lęki, a także jesteś nadmiernie pobudzony, możesz mieć problemy ze snem. Mogą doskwierać Ci problemy z zasypianiem oraz częste wybudzenia, które w konsekwencji prowadzą do ciągłego napięcia i zmęczenia. Aby nocny wypoczynek był efektywny, a zaśnięcie możliwe należy osiągnąć stan wyciszenia układu nerwowego. Warto przed snem wyciszyć ciało i umysł przy użyciu kojącej muzyki relaksacyjnej.
Nadciśnienie tętnicze
Pojawiające się blaszki miażdżycowe w naczyniach krwionośnych utrudniają przepływ krwi. Rośnie wówczas także ciśnienie krwi zwłaszcza w pozycji leżącej. Z kolei podwyższone ciśnienie bardzo często jest jednym z powodów bezsenności.
Nadczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy niejednokrotnie może powodować przyspieszoną akcję serca i niepokój. Uniemożliwia to jednocześnie zdrowy, nieprzerwany i spokojny sen.
Niewydolność serca
Serce chorego na bezsenność ma problemy z przepompowaniem krwi. Pacjent wówczas odczuwa duszność, która nasila się znacznie w pozycji leżącej. W takiej sytuacji, chora osoba musi usiąść, aby ułatwić oddychanie. Wiąże się to z natychmiastowym wybudzeniem ze snu.
Astma
Intensywne napady duszności są bezpośrednio związane z astmą. Duszności mogą nasilać się w nocy oraz powodować problemy ze snem.
Zgaga
Zgaga jest bardzo powszechną i niezwykle dokuczliwą dolegliwością. Może bardzo skutecznie uniemożliwić zaśnięcie. Często powoduje wybudzenie ze snu, które spowodowane jest bólem przełyku i uczuciem pieczenia.
Menopauza
Kobiety po menopauzie często skarżą się na problemy z zaśnięciem. Mogą doskwierać im także zaburzenia snu, ponieważ poziom kobiecych estrogenów ma bardzo istotny wpływ na fazy snu.
Tryb życia
Tryb życia może być bardzo istotną przyczyną bezsenności. Na zdrowy i głęboki sen mogą wpływać czynniki takie jak ciężkostrawny posiłek na kolację, zbyt duża ilość alkoholu wieczorem oraz duszna sypialnia. Wbrew pozorom proste czynniki, mogą okazać się główną przyczyną bezsenności. Natomiast możemy je bardzo łatwo wyeliminować 🙂
Poznaj opinię i rady ekspertów leczenia bezsenności -> https://lulanko.pl/blog/porady/eksperci-leczenia-bezsennosci-sukcesy-i-rozczarowania
Włącz relaksujący utwór „12H Głębokiego relaksu w przytulnym lofcie – Relaksująca atmosfera – Przytulne tło muzyczne„, a na pewno szybko poczujesz się senny :).