Według WHO czyli Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Depresja to stan nieprawidłowego funkcjonowania pewnych obszarów mózgu. W ciągu całego życia choruje na nią nawet kilkanaście procent całej populacji osób żyjących na świecie. Kobiety są dotykane przez tą chorobę dwa razy częściej niż mężczyźni. Niestety większość przypadków depresji pozostaje nierozpoznana, a wśród osób z rozpoznaną depresją zaledwie połowa ma zapewnione adekwatne leczenie. Niezwykle ważne jest więc poznanie przyczyn, natury oraz objawów depresji, a także podstaw jej leczenia. Do najczęstszych przyczyn depresji należą:
Genetyka
Diagnozowanie depresji rozpoczęło się w połowie XX wieku. Wiele lat później badacze jednoznacznie wskazali, że niektórzy pomimo prowadzenia zdrowego, spokojnego i szczęśliwego trybu życia będą skazani na uderzenia depresji. Jeśli w rodzinie pojawiły się przypadki tej choroby to masz tendencje depresyjne. Przeprowadzone badania wskazują na aż 40% udziału genetyki w całokształcie procesu chorobotwórczego. Nie odpowiada za to żaden gen lecz skomplikowana struktura mózgu i organizmu charakteryzująca się specyficznymi cechami, która przekazywana jest w Twojej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Można odziedziczyć między innymi takie cechy jak wysoka wrażliwość układu nerwowego czy słaba regulacja nastroju przez korę czołową. Stresory to bodźce, które są w stanie wytwarzać pewien proces w Twoim organizmie, pobudzać go do momentu, aż miarka się przebierze i zadziałają mechanizmy chorobowe.
Nadużywanie substancji chemicznych
Badania dowodzą, że nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko depresji nawet o 30%. Obecność alkoholu w obiegu krwi zaburza procesy chemiczne zachodzące w naszym mózgu. Regularne przyswajanie nawet drobnej ilości alkoholu może wywołać szereg zmian, które w perspektywie czasu mogą wyrządzić wielkie szkody. Podobnie jest w przypadku każdej innej substancji, która w jakikolwiek sposób wpływa na nasze zachowanie i dostaje się do krwiobiegu. Mogą to być takie substancje jak na przykład kofeina i nikotyna. Alkohol z powodu problematyczności, popularności oraz ilości przeprowadzonych badań tutaj przoduje i jest zaliczany do grupy depresantów. Czyli substancji, które są w stanie zmienić nasze zachowanie na wolniejsze, powodujące otępienie czy senność.
Ciężko prowadzić badania nad twardymi narkotykami, aby wykazać wyraźne wyniki. Pośród społeczności nadużywającej te środki krąży wiele mitów niepotwierdzonych klinicznie takich jak to, że rekreacyjne palenie trawki zapobiega depresji. Jednak wieloletnie badania potwierdziły obojętny lub lekki wpływ kannabinoidów na rozwój depresji, a nie na odwrotny wpływ. Warto pamiętać, że cukier i nadmierne jedzenie także mogą być przyczyną depresji, ponieważ wiąże się z tym otyłość. Otyłość prowadzi do wielu społecznych i biologicznych konsekwencji, które przeradzają się w emocje życiowe i depresję.
Problemy ciała
Zdecydowana większość problemów ciała to także problemy umysłu. Problemy ciała są przyczynami pośrednimi depresji. Dieta uboga w witaminy i minerały może doprowadzić do kaskadowych reakcji w organizmie człowieka i rozwoju depresji. Witaminy i minerały odpowiedzialne są za produkcję wielu chemicznych substancji w organizmie i mózgu każdego człowieka, zatem zaburzenie tego procesu prowadzi do depresji. Zachwianie rytmu dnia i nocy wiąże się zazwyczaj z bardziej celowym niż chorobowym zaburzeniem snu. Może to doprowadzić bezpośrednio do problemów z pamięcią, depresją, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci. Ospałe ciało ma słabe mięśnie szkieletowe, a jak powszechnie wiadomo wysiłek fizyczny reguluje wiele procesów w organizmie, a także wspiera zdrowotność. Mięśnie szkieletowe odpowiadają za poczucie gipkości i krzepkości. Słabe mięśnie szkieletowe mają bardzo demotywujący i demobilizujący wpływ ma chęć wychodzenia z domu, dlatego takie osoby przeważnie zostają w domu, a za tym „ciągną się” procesy depresyjne. Słabe ciało sprzyja depresji, ponieważ człowiek jest ospały społecznie i mało aktywny.
Napięcie i lęki społeczne
U osób mających lęki społeczne przejawiają się postawy defensywne w życiu. Postawy takie charakteryzują się bardzo dużym lękiem i nastawieniem jedynie na przetrwanie, a to objawia się wysokim poziomem hormonu kortyzolu, który może zaburzać działanie neuroprzekaźników w mózgu. Podobnie mają osoby żyjące w ciągłym biegu i stresie, ponieważ takie obciążenia mogą powodować nieodwracalne skutki w mózgu, sposobie myślenia oraz wyzwalają stany depresyjne. Warto podkreślić, że te objawy może powodować także trauma z dzieciństwa. Często bywa tak, że trauma z dzieciństwa zaburza idealne, udane i spokojne życie. Traumy i lęki społeczne to przedmiot na terapię.
Radykalna zmiana porządku społecznego
Niepokój, lęk, napięcie oraz niepewność jutra często powodują pognębiającą się anomie i swoisty rozpad społeczny, a więc poczucie, że w obecnym społeczeństwie nic nie ma sensu. W obecnych czasach młode pokolenia przytłoczone są ilością możliwości jakie mają, ale zarówno brakiem znaczenia i wyraźnego sensu jakie te możliwości za sobą niosą. Zasadne jest wtedy pytanie “po co?”. Takie kontestowanie rzeczywistości, połączone często z ucieczką od społeczeństwa spowodowane jest poczuciem bezcelowości. Obecnie młody człowiek tkwi trochę w zawieszeniu i nie wie jakich reguł ma przestrzegać. Z jednej strony ma nieograniczony potencjał, a z drugiej strony brak jakiegokolwiek sensu oraz brak własnej ścieżki. Jest to stan, w którym mało świadomi młodzi ludzie myślą, że każda podjęta przez nich decyzja jest błędna i mylna. Robią tak jednak, ponieważ trzeba. Jest to niezwykle przybijające i prowadzi do stanów depresyjnych.
Poznaj także 10 najczęstszych objawów depresji oraz odpocznij przy naszej relaksacyjnej muzyce natury.