Kiedy jest zmiana czasu?
W Polsce zmiana czasu z letniego na zimowy w roku 2021 wypada w nocy z 30 na 31 października. Jest to wydarzenie ruchome, dlatego co roku zastanawiamy się kiedy dokładnie przestawiamy czas. Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Odbywa się to w nocy z soboty na niedzielę, w ostatni weekend miesiąca. Wiosną jest to marzec, jesienią – październik. W marcu zmieniamy czas na letni – wtedy przestawiamy zegarki o godzinę w przód, natomiast w październiku cofamy wskazówki.
Dlaczego zmieniamy czas?
Po co jest zmiana czasu i czemu służy? Wprowadzono ją w Polsce pierwotnie po to, by dłużej można było korzystać ze światła dziennego. Jednak w praktyce przestawienie czasu wpływa niekorzystnie na nasze rachunki za prąd. Przestawienie zegarków na czas zimowy ma również negatywny wpływ na organizm człowieka.
Zmiana czasu – wpływ na człowieka
Przesunięcie czasu może wywoływać podobne skutki do tych, które odczuwają ludzie przekraczający strefy czasowe. Organizm potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do zmian. Może wtedy dokuczać nam brak apetytu, senność, dezorientacja, osłabienie, problemy żołądkowe, pogorszenie samopoczucia. Dolegliwości fizyczne spowodowane zmianą czasu mogą przybierać różne formy.
Jak zmiana czasu wpływa na organizm?
- Rozregulowuje zegar biologiczny.
Zmiana czasu zaburza nasz dobowy rytm. Przestawienie zegarów wymaga modyfikacji naszych przyzwyczajeń – zmienia się godzina wstawania, spożywania posiłków itd. Organizm wobec tych zmian może czuć się zagubiony, w konsekwencji może wpłynąć to na zaburzenia homeostazy, która odpowiada za sferę psychiczną.
- Zwiększa uczucie niewyspania.
Przesunięcie wskazówek w zegarze może wpływać również na zaburzenia produkcji melatoniny, czyli hormonu snu. W czasie jesieni, a szczególnie po przestawieniu zegarków na czas zimowy, melatonina zaczyna być produkowana już wczesnym popołudniem – objawia się to ciągłą sennością. Jest to również przyczyna złego samopoczucia i rozregulowania metabolizmu.
- Pogarsza koncentrację.
Zmiana czasu, rozregulowując organizm, wpływa niekorzystnie na koncentrację. Zaburzona koncentracja, spotęgowana przez rozdrażnienie i spadek nastroju, może sprawić, że nie będziemy w stanie w stu procentach skupić się na jakimś zadaniu, będziemy rozkojarzeni oraz będziemy mieli trudności w zapamiętywaniu.
- Odbiera energię.
Przez zmianę czasu rozregulowuje się nasz zegar biologiczny, a więc zmienia się pora naszej pobudki. Wpływa to na prawidłowe wydzielanie kortyzolu, który przy unormowanych porach snu zaczyna być produkowany już godzinę przed planowaną pobudką. Hormon ten pobudza nas i daje energię do działania. Niestety, przy nieunormowanych godzinach snu jego działanie jest zaburzone. Wtedy naszym jedynym ratunkiem jest kawa 🙂
- Pogłębia stany depresyjne.
Wzrost zachorowań na depresję wzrasta w okolicach jesieni. Okazuje się, że przestawienie czasu ma również udział w tych statystykach – w listopadzie zachorowań jest jeszcze więcej. Według badań przestawienie zegarków na czas zimowy jest jednym z czynników pogorszenia nastroju, co w konsekwencji może prowadzić do stanów depresyjnych, a nawet depresji.
- Zwiększa dolegliwości bólowe.
Osoby wrażliwe i przewlekle chore w okresie zmiany czasu mogą odczuwać nasilone objawy swoich chorób. Narażone są szczególnie osoby cierpiące na przewlekły ból głowy oraz silne migreny.
Co dalej ze zmianą czasu?
Co roku zastanawiamy się kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy. Być może już niedługo nie będziemy mieć takiego problemu. W Polsce od kilku lat trwa dyskusja o tym, czy powinniśmy przestawiać zegarki. Rządzący proponują, by środkowoeuropejski czas letni był urzędowym czasem w Polsce przez cały rok. Wydaje się być to rozsądne rozwiązanie, patrząc na to, jak działa zmiana czasu na organizm człowieka. Negatywne skutki jesiennej zmiany czasu odczuwa prawie każdy człowiek. W roku 2021 nadal jednak przestawimy zegarki. Pamiętajmy więc, by w tym okresie przechodzenia na czas zimowy szczególnie o siebie dbać, pamiętać o odpoczynku, wartościowym śnie, ruchu i zdrowym odżywianiu.
Obejrzyj także inne relaksujące wideo „12H Deep Sleep – Beautiful relaxing music + fireplace sound – Cozy apartment„, które na pewno poprawi Twoje samopoczucie :)!