Obecnie depresja dotyka ponad połowę społeczeństwa. U jednych objawia się słabiej, u innych objawy są bardziej nasilone. Powstało wiele mitów o depresji. Jednym z nich jest to, że depresję można wyleczyć całkowicie jedynie przy pomocy leków. Ograniczone spojrzenie na tę chorobę sprawia, że jej leczenie nie do końca jest skuteczne. W takich przypadkach objawy depresji zazwyczaj wracają po odstawieniu leków. Jak zatem walczyć z depresją w naturalny sposób?
Poznaj 7 sposobów:
Techniki oddechowe ?
Istota technik oddechowych polega na zmianie tempa oddechu w odstępach czasowych. Ponad 50 badań naukowych wykazało, że technika oddechowa Sudarshan Kriya obniża odczuwanie objawów depresji aż o 70% w ciągu jednego miesiąca jej stosowania. Każda emocja człowieka powiązana jest z danym rytmem oddechu. Gdy ktoś jest zdenerwowany to oddycha bardzo szybko i płytko. Osoba smutna wydycha powietrze bardzo powoli, natomiast osoba radosna ma zrównoważony i głęboki oddech. Zatem przy pomocy techniki oddechowej możemy od razu wpłynąć na stan naszego samopoczucia. Techniki oddechowe znacznie polepszają samopoczucie już w trzy tygodnie. Dodatkowo leczą bezsenność oraz zapewniają 3 razy głębszy sen. Zmniejszają niepokój aż o 44% już w pierwszym miesiącu praktykowania. Ponad 50% osób w ciągu trzech miesięcy cieszyło się znacznie lepszym samopoczuciem i nie odczuwało objawów depresji, a ich stan został uznany za stabilny.
Odpowiednia dieta ?
Z pozoru niewielkie zmiany w dotychczasowej diecie mogą znacznie poprawić samopoczucie osób borykających się z depresją. Odpowiednia dieta pomaga także osobom chorym osiągnąć oczekiwany cel w leczeniu. Produkty takie jak cukry, słodzone przetwory mleczne, słodycze czy białe pieczywo znacznie podwyższają ilość spożywanych jednocześnie węglowodanów oraz poziom cukru we krwi. Zamiast tego warto stosować zbilansowaną dietę, która jest bogata w warzywa oraz produkty wieloziarniste. Składniki przyswajane w takiej diecie nie powodują gwałtownych skoków energii, dlatego samopoczucie jest dużo bardziej stabilne. Osobom chorym na depresję bardzo często z tego samego powodu zaleca się odstawienie kofeiny.
Sport – aktywność fizyczna ?♀️
Jak powszechnie wiadomo sport to zdrowie, nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. Wiele osób, które chce zadbać o swoje zdrowie oraz kondycję fizyczną decyduje się na uprawianie sportu. Aktywność fizyczna będzie również pomocą dla osób chorych na depresję. Samo bieganie, ćwiczenia czy gry zespołowe nie zawsze poprawią choremu nastrój, jednak aktywność fizyczna stymuluje produkcję neuroprzekaźników, które odpowiedzialne są za dobre samopoczucie. Sport dla osób borykających się z depresją jest naturalnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Dodatkowo jest to zajęcie wymagające dużej mobilizacji, zatem to najlepszy trening dla umysłu. Osoba chora powinna bardzo dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu. Organizm zostanie wtedy dotleniony, a słońce dostarczy witaminę D3 🙂
Czworonożny domownik ?
Bardzo często uważa się, że osoba cierpiąca na depresję nie powinna mieć zwierzaka. Wszyscy twierdzą, że nie będzie ona w stanie się nim zajmować oraz nie sprosta ciążącej na zwierzaku odpowiedzialności i obowiązkom z nim związanym. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Możliwość rozmowy z czworonożnym domownikiem to często doskonały sposób na lepsze samopoczucie. Zwierzak zmotywuje chorą osobę do odpowiedzialności oraz opieki nad nim. Dzięki temu chory nauczy się skupiać uwagę na kimś innym niż on sam. To doskonały sposób na pracę nad sobą.
Kreatywność i sztuka ?
Nie jednej osobie wydaje się, że fotografia, malarstwo i inne formy sztuki są mało skutecznym sposobem na walkę z depresją. Opinie lekarzy są jednak odmienne. Bardzo często przy leczeniu farmakologicznym lekarze i terapeuci zalecają wszelkie prace kreatywne. Podjęcie jakiegokolwiek działania, które wymaga zaangażowania i skupienia będzie bardzo dobre dla osoby cierpiącej na depresje. Sztuka jest doskonałą odskocznią od szarej rzeczywistości i problemów. Choć sama nie jest w stanie pokonać depresji to na pewno jest świetnym uzupełnieniem terapii.
Harmonia otoczenia ?
Otoczenie wokół nas bardzo często odzwierciedla to co czujemy wewnątrz siebie. Bardzo wiele osób, aby poczuć się lepiej robi porządki w szafach i sprząta przestrzeń wokół jakiej się znajduje. Ten sposób może również pomóc osobie chorej na depresje. Należy tutaj zachować ostrożność, aby nie przesadzać z obsesyjnym sprzątaniem, lecz aby zadbać o uporządkowaną i czystą przestrzeń w domu. W czystym pomieszczeniu przebywa i funkcjonuje się znacznie przyjemnej. Zmiana nastawienia w tej kwestii i próba osiągnięcia harmonii może przynieść bardzo pozytywne efekty.
Morsowanie i ekspozycja na zimno
Jak powszechnie wiadomo, morsowanie ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Ekspozycja na zimno taka jak na przykład zimne prysznice może także znacznie polepszyć kondycje psychiczna i fizyczną człowieka. Nikolai A Shevchuk w swoich badaniach wykazał pozytywny wpływ ekspozycji na zimno w walce z depresją. Praktykowanie codziennych pryszniców w temperaturze 20 stopni przez 2/3 minuty w okresie od kilku tygodni do kilku miesięcy ma bardzo korzystny wpływ na człowieka. Wystawianie ciała na zimne kąpiele aktywuje cały układ nerwowy oraz zwiększa poziom noradrenaliny oraz beta-endorfin. Dodatkowo pod wpływem zimna do mózgu wysyłane są impulsy elektryczne, które działają antydepresyjnie. Wyniki badań potwierdziły, że zimna hydroterapia skutecznie obniża objawy depresji.
Skorzystaj również z naszych porad w formie filmu!
Polecamy także nasz artykuł o 15 sposobach na poprawę humoru oraz nasz kanał Golden Sunset – Relaxing Meditation Music z muzyką relaksacyjną 🙂
Odpędź negatywne myśli z utworem „Relax w przytulnej sypialni – Głęboki relaks z dźwiękami deszczu – Przytulna atmosfera z kominkiem” :).