O relaksacyjnym wpływie muzyki na człowieka, wiemy nie od dziś. Muzyka relaksuje, koi, uspokaja, a nawet leczy. Nie wszyscy jesteśmy melomanami, ale każdy z nas posiada swoich faworytów pośród gatunków muzycznych. Tak naprawdę, muzyką otaczamy się wszędzie. Czasem robimy to całkiem nieświadomie. Przecież, śpiew ptaków, szum wiatru, deszczu – również tworzą swojego rodzaju muzykę.
Każdego relaksuje coś innego. Jedni uspokajają się przy muzyce klasycznej, drudzy przy dźwiękach natury. Prawdopodobnie są osoby, które wyciszają się słuchając metalu, czy rocka. Ile ludzi, tyle gustów i upodobań.
Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czy muzyka ma wpływ na…zwierzęta, a w szczególności domowych pupili? Mam na myśli głównie psy i koty, chociaż może złota rybka lub chomik również są fanami jazzu, R&B, lub Mozarta 🙂
Przechodząc do konkretów. Tak, muzyka ma wpływ na zwierzęta, co zostało potwierdzone naukowo.
Dr Debora Well wraz ze współpracownikami przeprowadziła badania, których celem był wpływ muzyki na psy. Wyniki zostałe przedstawione w raporcie “The influence of auditory stimulation on the behavior of dogs housed in a rescue shelter.”
Jak wyglądały badania?
Badania przeprowadzono na 50 psach, które przebywały w tym czasie w schronisku. Psiaki zostały podzielone na 4 grupy. Każda grupa słuchała codziennie danego rodzaju muzyki lub dźwięków przez 4 godziny. Psy słuchały:
- ludzkich rozmów
- muzyki klasycznej
- muzyki heavy metalowej i muzyki pop
- ostatnia grupa nie słuchała żadnych dźwięków
Jakie były wyniki?
1.Ludzkie rozmowy, muzyka pop, brak dźwięków
W przypadku tych dźwięków nie zauważono zmian w zachowaniu zwierząt.
2. Muzyka heavy metalowa
Muzyka heavy metalowa pobudziła zwierzęta. Zaczęły więcej szczekać i wyć.
3. Muzyka klasyczna
No i tutaj mamy naszego faworyta. Słuchanie muzyki klasycznej uspokoiło zwierzęta. Psiaki spokojnie się bawiły, rzadziej szczekały i sporo odpoczywały 🙂
Widzimy więc, że określone gatunki muzyczne stymulują zachowanie psów. Muzyka klasyczna ma na psy podobny wpływ jak na człowieka. Nachodzi nas więc pytanie, jaką muzykę klasyczną wybrać?
Muzyka relaksacyjna dla psa może być podobna do muzyki relaksacyjnej dla człowieka. Natomiast należy uważać na dźwięki natury, m.in.: śpiew ptaków, padający deszcz, szum morza. Dźwięki te są kojące dla ludzi, ale dla zwierząt niekoniecznie. Pies lub kot nie zdaje sobie sprawy z tego skąd pochodzą dane dźwięki. Zaczyna więc ich szukać, co może spowodować przeciwny od relaksacyjnego wpływ na zwierzaka.
W jakich sytuacjach włączać psom muzykę klasyczną?
- Sylwester ?
Sylwester to chyba najbardziej znienawidzony dzień przez psy. Zwierzaki boją się dźwięków strzelających fajerwerek, jest po prostu za głośny i przerażający. Psiaki bardzo często nie potrafią poradzić sobie ze strachem, chowają się pod łóżko, szczekają, wyją etc.
Zresztą, kto ma psa ten wie 🙂
Jednak jest na to ratunek!
Zachęcamy do wypróbowania uspokajającej muzyki dla psa w sylwestra.
Rzućcie okiem na komentarze, jak widać – ta muzyka potrafi zdziałać cuda 😉
Pomaga nie tylko w sylwestra, ale także podczas … i tu przechodzimy do podpunktu 2.
2. Burzy ?
Wiele psów odczuwa ogromny lęk podczas burzy. A, że z burzą mamy do czynienia częściej niż z sylwestrem to problem staje się poważniejszy. Jednak idziemy z pomocą i naszym skutecznym utworem na uspokojenie psa/kota podczas burzy. Czytając poniższe komentarze, wiemy, że nasza muzyka działa! ?
3. Szczeniak sam w domu ?
Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu są dla niego bardzo stresujące. W szczególności czas, kiedy zostaje sam w domu. Co więcej, pierwsze noce w nowym domu do łatwych nie należą. W obydwu przypadkach pieskom pomoże nasza relaksacyjna muzyka dla szczeniaka.
4. Pojawienie się nowego członka rodziny ?
Może nim być zarówno dziecko, jak i nowe zwierzę. W obydwu przypadkach pies może odczuwać stres. Zanim zwierzę przyzwyczai się do nowego „lokatora” 🙂 minie trochę czasu, dlatego warto pomóc zwierzakowi się uspokoić i ukoić stres przy naszej relaksacyjnej muzyce dla zwierząt.
Oczywiście stresujących sytuacji dla zwierzaka jest o wiele więcej. Każde zwierze odczuwa stres na swój sposób i różne sytuacje pobudzają w nim lęki. Dlatego warto próbować z różnymi utworami i szukać tego, przy którym psiak będzie czuł się spokojny i bezpieczny.
Muzyka relaksacyjna i opisane powyżej przykłady dotyczą również kotków.
Jak więc uspokoić psa? Jak uspokoić kotka? Włącz nasz kanał PeTTime 🙂