12 sposobów na koszmary senne

Sen jest podstawą prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. Gdy śpisz, Twoje ciało zbiera siły na kolejny dzień. Możliwe, że próbujesz się wyspać np. śpiąc zawsze tyle samo godzin, ale nadal czujesz się okropnie zmęczony… Jaka może być tego przyczyna? Przyczyną niewyspania mogą okazać się koszmary senne. Przeczytaj nasz artykuł, a raz na zawsze pożegnasz się z koszmarami! Z naszego artykułu dowiesz się co jest dobre na koszmary nocne oraz jakie są sposoby na koszmary :). Serdecznie zapraszamy. 

12 sposobów na walkę z koszmarami

Okazuje się, że jakość snu można szybko i skutecznie poprawić! Przygotowaliśmy aż 12 sposobów na walkę z koszmarami, które na pewno Ci pomogą! 

kobieta siedzi w nocy na łóżku i się boi

1. – Nie korzystaj z urządzeń mobilnych bezpośrednio przed snem

Korzystanie z urządzeń bezpośrednio przed snem zmniejsza jego jakość. Przeprowadzono na ten temat badania, które udowodniły, że jeżeli chcesz się wyspać, to nie powinieneś korzystać ze sprzętów RTV przed spaniem! Minimum godzinę przed zaśnięciem nie używaj telefonu, ani komputera. Takie urządzenia emitują światło niebieskie, które może zaburzyć Twój zegar biologiczny! Dlatego zamiast przeglądania social mediów przed snem wybierz dobrą książkę :).

2. Zadbaj o miejsce, w którym śpisz

Jeżeli masz koszmary senne co noc problemem może okazać się miejsce, w którym śpisz. Możliwe, że sypialnia wywołuje w Tobie złe skojarzenia. Brzmi to dosyć nietypowo, jednak jest to problem, który dotyka wiele osób. Sypialnia to miejsce, które powinno wywoływać w Tobie pozytywne odczucia. Wchodząc do tego pomieszczenia spróbuj zapomnieć o wszystkich problemach. Pomyśl o czymś przyjemnym! Rano wstaniesz wypoczęty i spojrzysz na problem z nowej perspektywy. Może okazać się, że zmartwienie nie było warte Twojego niewyspania. 

3. Ćwicz regularnie

Czy wiesz, że wystarczy zaledwie 15 minut ćwiczeń dziennie, aby zmienić jakość snu? Według ekspertów ćwiczenia rozciągające, to skuteczny sposób na koszmary senne. Spróbuj przed zaśnięciem nieco poćwiczyć. Możesz wybrać na przykład pilates. Ten sposób na koszmary senne ma także wiele innych korzyści, gdyż m.in. kondycja Twojego ciała znacznie się poprawi.  

4. Nie objadaj się przed snem 

Jedzenie na pewno daje Ci poczucie sytości i dobrego samopoczucia. Musisz jednak starać się zbilansować posiłki przed snem. Zajadanie się obfitą kolacją zdecydowanie pogorszy Twój nocny relaks! Postaraj się unikać tłustych potraw na kilka godzin przed snem. Gdy będziesz przed spaniem czuł się lekko, to Twoje sny również powinny takie być :).

5. Unikaj niepokoju i stresu przed snem

Codzienny stres może powodować senne koszmary. Jeżeli myślisz, że ten problem nie dotyczy Ciebie, to zapewne się mylisz. Wiele osób odczuwa stres chroniczny. Ten rodzaj stresu trwa bez przerwy i i można się do niego zwyczajnie przyzwyczaić. Możesz pokonać stres poprzez relaks! Przenalizuj co Cię stresuje i staraj się złapać do tego dystans. Zadaj sobie pytanie „Czy ta sytuacja będzie miała jakiekolwiek znaczenie za rok czy dwa?”. Szybko przekonasz się, że być może wcale nie są to aż tak istotne problemy i szkoda tracić czasu na ich analizę. 

kobieta płacze w łóżku w nocy

6. Ustal rutynę snu

Rutyna zazwyczaj ma negatywny wydźwięk. W tym przypadku jest trochę inaczej. Każdy organizm jest bardzo schematyczny, dlatego ustalenie codziennej rutyny na pewno Ci nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie! Postaraj się codziennie zasypiać i wstawać o tej samej godzinie. Zasypianie o tej samej porze ma również wiele zalet, np. poprawia metabolizm.

7. Ogranicz używki takie jak alkohol i papierosy

Alkohol i papierosy to sposób na “szybkie odstresowanie”. Warto jednak wiedzieć, że spożywanie dużej ilości takich używek, to częsta przyczyna koszmarów sennych. Możliwe, że Ty też należysz do osób, które też mają takie podejście. Na szczęście możesz to zmienić! Jeżeli lubisz wypić napój alkoholowy wieczorem, to koniecznie spróbuj zamienić go na ziołową herbatę lub inne napoje wspomagające zasypianie. Twój organizm na pewno Ci za to podziękuje!

8. Przejrzyj leki

Nieuważne dobieranie leków to kolejna przyczyna koszmarów sennych. Koniecznie przeszukaj szufladę z lekami. Możesz się bardzo zdziwić, gdyż to właśnie te niepozorne leki mogą zaburzać Twój sen! Wybierz odpowiedni lek, taki jak np. melatonina. To lekarstwo wpływa na poprawny rytm dobowy i może realnie zmniejszyć ilość koszmarów!

9. Włącz muzykę relaksacyjną z kanału Golden Sunset

Pozwól sobie na prawdziwy odpoczynek i wsłuchaj się w relaksujące melodie! Muzyka relaksacyjna ma bardzo pozytywny wpływ na organizm. Wsłuchując się w delikatny rytm zaczniesz spokojnie oddychać i pozbędziesz się stresu. Jeżeli będziesz regularnie słuchać uspokajającej muzyki to koszmary senne po prostu znikną! Ze snu mogą wyrywać Cię także hałasy, które słyszysz np. za oknem. W tym przypadku proponowany szum: „Relaksujący las Leśny strumyk i piękny śpiew ptaków – Muzyka relaksacyjna z dźwiękami natury” jest również niezawodny. Włącz także jeden z utworów z kanału Golden Sunset „Muzyka niosąca pozytywne wibracje – Optymistyczna muzyka na poprawę humoru – Pozytywna energia” na całą noc, a na pewno nie będziesz się budzić przez całą noc :).

10. Myśl pozytywnie

Pozytywne nastawienie do życia to podstawa. Im więcej radosnych myśli pojawi się w Twojej głowie, tym większa szansa na to, że przyśni Ci się coś miłego :). Pozytywne myślenie niestety nie przychodzi łatwo, ale możesz spróbować od drobnych rzeczy takich jak uśmiech, ciepła kąpiel, czy relaksująca muzyka, taka jak: „Muzyka do kawiarni – Bossa Nova – Radosna muzyka do kawy – Poranek z muzyką na dobry dzień„. 

11. Unikaj horrorów przed snem

Nawet jeżeli jesteś ogromnym fanem horrorów, ale zastanawiasz się jakie sposoby na walkę z koszmarami, to zdecydowanie powinieneś ich unikać. Staraj się nie oglądać emocjonujących filmów przed snem.

kobieta się boi bo ogląda horror w nocy

Oczywiście nie musisz całkowicie z nich rezygnować. Wystarczy, że obejrzysz taki film w ciągu dnia. Takie rozwiązanie zdecydowanie poprawi Twoje nocne samopoczucie.

12. Aromaterapia

Zapachy wywołują pozytywne emocje i mogą tak samo wpłynąć na Twój sen. Zadbaj o przyjemny zapach w pomieszczeniu, a już nigdy nie będziesz narzekał na koszmary! Warto zainwestować w atomizer (rozpylacz olejków eterycznych) i włączyć go na całą noc. Możesz także kupić pachnące kwiaty lub zapachowe świece. Każda noc spędzona w piękne pachnącym pomieszczeniu, pozwoli Ci śnić tylko o najmilszych rzeczach.

Koszmary we śnie to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Możesz zmienić jakość Twojego snu, jeżeli wypróbujesz powyższe sposoby na walkę z koszmarami, czyli 12 sposobów na koszmary senne! W sytuacji gdy powyższe metody nie działają i nadal zastanawiasz się co jest dobre na koszmary senne, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Istnieje szansa, że pojawiające się koszmary senne co noc mogą wynikać z Twoich negatywnych przeżyć i wydarzeń z przeszłości. Możliwe, że nadal nie potrafisz uporządkować pewnych wspomnień i właśnie one są przyczyną koszmarów. Spróbuj umówić się na wizytę u specjalisty. Zapewne po konsultacji z psychiatrą lub psychologiem, wreszcie będziesz mógł spać spokojnie! Życzymy Ci samych słodkich snów :)!

Przeczytaj także poprzedni artykuł „Metoda 4-7-8 – czyli jak szybko zasnąć„.
Gorąco polecamy nasz kanał na Youtube!

Włącz rownież „12H Relaksu w przytulnej bibliotece – Muzyka łagodząca stres – Przytulna strefa do relaksu” i poczuj prawdziwe ukojenie :).