23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jest to więc dobry powód do tego, by szczególnie promować troskę o zdrowie psychiczne.
Zgodnie z danymi Institute for Health Metrics and Evaluation w Polsce w 2017 r. na depresję chorowało 1 mln osób. W kolejnych latach ta liczba wzrastała. Szczególnie do wzrostu zachorowań w ostatnim roku mogła przyczynić się pandemia covid-19. Dane pokazują, że jest się czym martwić. Mówi się, że w XXI wieku mamy do czynienia z epidemią depresji. Co więc zrobić, żeby jej uniknąć? Jak ją rozpoznać? Kiedy udać się do specjalisty? O tym dowiecie się z poniższego artykułu.
Czym różni się depresja od obniżonego nastroju?
Często zdarza się, że źle się czujemy, jesteśmy przygnębieni, nie wysypiamy się i nie mamy apetytu. Bagatelizujemy jednak te objawy, myśląc utartą ścieżką, że depresja to taki „większy smutek” i nie ma ona nic wspólnego z bezsennością czy obniżeniem koncentracji. Warto jednak zagłębić temat i zwrócić uwagę na niepokojące symptomy.
Jeśli jesteśmy smutni, przygnębieni i brakuje nam energii, to mogą być to pierwsze objawy choroby, ale nie koniecznie. Bardzo możliwe, że to jedynie obniżony nastrój, z którym możemy sobie poradzić sami, bez pomocy farmakologicznej. Warto wtedy wypróbować znane sposoby na poprawę samopoczucia. Bardzo uważnie należy obserwować swój organizm, co na niego działa, a co kompletnie nie. Czy jego kondycja się poprawia, czy wręcz przeciwnie. Nie można w takiej sytuacji pomijać żadnego znaku.
Być może znane sposoby na złe samopoczucie nie działają, a objawy nie tylko się pogłębiają, ale w dodatku dochodzą do nich nowe. Często wydaje się, że smutek jest obligatoryjnym objawem depresji, tymczasem nie musi on występować zawsze.
Wśród innych symptomów mogą znaleźć się objawy somatyczne depresji, takie jak:
– bóle głowy, karku, mięśni,
– zaburzenia apetytu,
– bezsenność lub nadmierna senność,
– nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego,
– zaburzenia cyklu miesiączkowego,
oraz objawy psychiczne, np.:
– obniżony nastrój,
– brak energii,
– osłabienie koncentracji,
– utrata zdolności cieszenia się,
– pesymizm,
– niskie poczucie wartości.
Jeśli zauważy się u siebie te objawy, bezzwłocznie należy skontaktować się ze specjalistą. Nie warto łudzić się, że z tą chorobą poradzimy sobie sami, tak jak nie bylibyśmy w stanie poradzić sobie na przykład ze złamaną nogą.
Są różne typy depresji, objawy każdego z nich mogą być różne. Istnieją takie rodzaje depresji jak:
- endogenna
- lękowa
- sezonowa
- poporodowa
- reaktywna
- choroba afektywna dwubiegunowa
- depresja nerwicowa
- osłupienie depresyjne
Depresja a dbanie o zdrowie psychiczne
W większości przypadków depresja jest niezależna od człowieka. Na jej powstanie wpływają różne czynniki: genetyczne, środowiskowe, biologiczne i psychologiczne. Żeby możliwie jak najlepiej zapobiec depresji, powinniśmy dbać o swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Pamiętajmy szczególnie o dobrym odżywianiu, ruchu, efektywnym odpoczynku, wysypianiu się oraz dbaniu o kontakty międzyludzkie.
Nie tylko pozwoli nam to zminimalizować ryzyko wystąpienie chorób psychicznych, takich jak depresja, ale także poprawi jakość życia.
Nawet jeśli zachorowaliśmy i przyjmujemy leki lub korzystamy z psychoterapii, warto pomagać sobie dodatkowo innymi sposobami. W chwilach większego napięcia bardzo rozluźniająco działa muzyka relaksacyjna na depresję. O innych sposobach poprawienia samopoczucia można przeczytać również w artykule „Jak walczyć z depresją”.
Depresja – jak pomóc sobie i bliskim
Nieleczona depresja prowadzi do śmierci. Jest to bardzo poważna choroba, musimy więc przede wszystkim zwiększać świadomość ludzi, edukować i rozmawiać o depresji. Nawet jeśli my nie cierpimy z jej powodu, mamy wokół siebie wiele osób, których ona dotyka. Dlatego tak ważna jest świadomość tego, czym ona jest, a czym nie. Bo nie jest na pewno tym, że „komuś się nie chce” ani tym, że „ktoś nie chce wziąć się w garść”. Dlatego trzeba być również bardzo czujnym pod względem zwracania się do osób chorujących na depresję. Niewłaściwe słowa skierowane w ich stronę mogą być bardzo krzywdzące. Przeczytacie o tym w artykule „Jak mówić do osoby z depresją”.
Posłuchaj także naszej nowej muzyki, która przyciąga pozytywne myśli i pomaga obniżyć napięcie osobom z depresją lub złym samopoczuciem.
Dowiedz się także co wysysa z Ciebie energię.