Jak mówić do osoby z depresją?

Obecnie 350 milionów ludzi na całym świecie cierpi na depresję. W Polsce jest ich już 1,5 miliona. Dowiadując się, że bliska nam osoba ma depresję automatycznie chcemy jej pomóc. Szukamy skutecznych rozwiązań i układamy w głowie pokrzepiającą mowę. Jednak w obliczu takiej choroby często jesteśmy bezradni. Musimy zważać na słowa, ponieważ mogą one tylko pogorszyć sytuację. Jak więc rozmawiać z osobą chorą na depresję? Tak jak dawniej. A więc spokojnie, szczerze, doceniając jej powodzenia, wskazując zalety i mocne strony. Ważne jest także, aby mówić w sposób naturalny, który nie tworzy niepotrzebnego napięcia i stresu. 

Jak mówić do osoby z depresją? 

czego nie mówić osobie chorej na depresję

Nie wymądrzaj się, nie krytykuj i nie oceniaj

Osoba pogrążona w depresji ma już wystarczająco dużo na głowie. Nie dorzucaj jej swoich mądrości typu: “to wszystko jest w Twojej głowie, szukasz problemów na siłę, nie masz powodów do narzekań, znowu coś sobie wymyśliłeś” itp. Takimi słowami na pewno nie pomożesz chorej osobie. Wręcz przeciwnie. Zniechęcisz ją do siebie i sprawisz, że będzie czuła się oceniana i krytykowana. 

Nie bagatelizuj problemu 

Pamiętaj, aby nigdy nie bagatelizować takiego problemu, ponieważ może się to okazać tragiczne w skutkach. Osoba chora na depresje nie powinna usłyszeć od Ciebie: “inni mają gorzej, robisz z igły widły, Ty chyba nie wiesz co to są prawdziwe problemy, przesadzasz” itp. Takie zachowanie z pewnością nie wpłynie korzystnie na chorego. Poczuje się on niedoceniony i zbagatelizowany. Jeszcze bardziej zamknie się w sobie. 

jak pomóc osobie w depresji

Nie diagnozuj

Nie jesteś lekarzem, nie próbuj na siłę zdiagnozować osoby cierpiącej na depresję. Nie wymądrzaj się, że Ty wiesz najlepiej. Z pewnością nie mów takiej osobie: “to na pewno nic takiego, nie jest tak źle, każdy ma czasem depresję, po prostu masz zły dzień” itp. Osoba chora nie potrzebuje Twojej diagnozy, tylko wsparcia. 

Nie wpędzaj w poczucie winy 

Rozmawiając z chorą osobą należy zwracać uwagę na każde słowo. Uważaj zatem na to co mówisz i na kontekst Twojej wypowiedzi. Przede wszystkim nie możesz wpędzać osoby cierpiącej na depresję w poczucie winy. Nie mów jej: “pomyśl o dzieciach, nie tak Cię wychowałam, rozczarowujesz mnie, zawodzisz mnie, ja przez Ciebie oszaleje” itp. Takie słowa zrzucą na osobę pogrążoną w depresji jeszcze większy ciężar. 

Nie stawiaj warunków i nie zastraszaj 

Nie możesz zagrozić osobie chorej na depresję, że jak z niej nie wyjdzie to….Chora osoba żyje wówczas pod ciągłą presją i w niepewności. Na pewno nie używaj sformułowań typu: “jeśli się nie zmienisz to odejdę, daje Ci jeszcze tydzień, musisz wziąć się w garść bo inaczej wszyscy oszalejemy” itp. Takie napięcie emocjonalne z pewnością nie wyjdzie na dobre osobie tkwiącej w depresji. 

jak prowadzić dialog z osobą chorą na depresję

Nie motywuj na siłę 

Nie rób nic na siłę. Osoba cierpiąca na depresję musi sama wyjść z inicjatywą. Nie będzie żadnego efektu, jeśli zmusisz ją do czegoś wbrew jej woli. Unikaj zwrotów takich jak: “ogarnij się, wyjdź do ludzi, zrób coś z sobą, zaszalej, rusz się wreszcie z tego domu” itp. Nie narzucaj żadnego działania takiej osobie, jeśli ona sama nie jest na to gotowa. 

Nie przenoś uwagi na siebie 

Pamiętaj, że to osoba chora jest w tej chwili najważniejsza. Nie przenoś bezsensownie uwagi na siebie. Nie mów: “ mi też nie wszystko w życiu się układa, mi też nie jest lekko, również mam swoje problemy, też mam takie dni” itp. Nie dokładaj choremu jeszcze więcej trosk i zmartwień.

Dowiedz się także jak walczyć z depresją oraz zrelaksuj się przy muzyce na naszym kanale Golden Sunset – Relaxing Meditation Music 🙂