Jak przeżyć święta bez stresu? Poznaj 10 porad!

Tradycja świąteczna jest nam przekazywana od najmłodszych lat. Na pewno nie raz słyszałeś, że radość i dobre samopoczucie w święta to podstawa. Szczególnie taka etykieta „radości” została przypięta świętom wielkanocnym. Tymczasem okazuje się, że święta wielkanocne mogą być bardzo stresujące. Zapewne największe emocje wzbudza w Tobie myśl, że czeka Cię stres przed rodziną. Jak przygotować święta wielkanocne bez stresu? Z czym jest on związany i jak możesz go pokonać? Na te (i inne) pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule! 

Przygotowaliśmy 10 porad, które pomogą Ci przeżyć święta w spokoju :).

Dlaczego święta nas stresują?

Mogłoby się wydawać, że stres i święta nie idą ze sobą w parze, a wszystkie zmartwienia można po prostu odłożyć na bok. Większość ludzi uważa, że ten czas powinien być spędzony miło i życzliwie. Ale Ty nie potrafisz złapać dystansu do problemów. Zdarza się nawet, że sama presja związana z tą uroczystością jest niezwykle stresująca. Taka wizja od razu niszczy Twoje samopoczucie w święta. Czasami nawet nie jesteś w stanie wskazać konkretnej przyczyny, a nawet wstydzisz się z kimkolwiek porozmawiać na temat Twoich odczuć. Warto poznać powód towarzyszących Ci emocji. Wtedy na pewno szybciej nazwiesz problem, znajdziesz rozwiązanie i spędzisz święta bez… stresu 🙂!

Jakie są przyczyny stresu w święta i jak sobie z nimi radzić?

Poznaj 10 powodów, które powodują świąteczny stres:

1. Presja czasu.

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a zostało Ci jeszcze mycie okien, pranie dywanów, nie wspominając o gotowaniu…? Zapewne obawiasz się, że nie zdążysz ze wszystkim i zawiedziesz bliskich.

Porady:

  • Rozpisz plan działania. 
  • Znajdź słowa, które będą Cię motywować np. „Udało mi się przygotować poprzednie święta, to w te też dam radę”.
  • Pomyśl o tym co Cię relaksuje i uspokaja np. posłuchaj muzyki relaksacyjnej (nawet podczas przygotowań).
  • Miej na uwadze, że nawet jeśli coś nie pójdzie zgodnie z Twoim planem, to nic nie szkodzi. Nie bój się podejść do tematu z lekkim dystansem 🙂.
kobieta podaje sałatkę do stołu


2. Duży wydatek finansowy.

Uroczystości rodzinne zawsze wiążą się z dużymi kosztami. Stresujesz się, bo chcesz, aby Twoi bliscy spędzili święta w przepychu? Jednak ze względu na złą sytuację finansową, nie jesteś w stanie im tego zapewnić?

Porady:

  • Zaplanuj swoje wydatki i ustal konkretny budżet.
  • Zabierz do sklepu tylko wyliczoną gotówkę.
  • Pamiętaj, że nawet jeżeli nie wszystko pójdzie po Twojej myśli, to świat się nie zawali! Odłóż perfekcjonizm na bok!

3. Niewygodne pytania.

Zdarza się, że z pewną częścią rodziny widujesz się bardzo rzadko, a być może tylko w święta? Krewni, których praktycznie nie znasz, wymagają od Ciebie odpowiedzi na „niewygodne” pytania?

Porady:

  • Przygotuj odpowiedzi na krępujące pytania z wyprzedzeniem. Odpowiedź wymijająco, ale z dużą pewnością siebie. Na przykład na pytanie „Czy przytyłeś/schudłeś?”, możesz odpowiedzieć „Czuję się świetnie, a ty?” :).

4. Rozmowa na kontrowersyjne tematy.

Boisz się, że przy stole zostanie poruszony temat, który może doprowadzić do nieciekawej wymiany zdań? W tym przypadku stres w święta wynika z obawy przed ewentualną kłótnią rodziny i zakończeniu spotkania w niemiłej atmosferze.

Porady: 

  • Zadbaj o wspólną rozrywkę, która pozwoli rozładować napiętą atmosferę. Dobrym pomysłem może okazać się rozrywka w formie gier planszowych. Takie rozwiązanie może odwrócić myśli rodziny od problematycznych tematów. 
rodzina gra w gry planszowe


5. Perfekcjonizm.

Media społecznościowe przedstawiają obraz perfekcyjnych świąt i nie dopuszczasz myśli, że u Ciebie może być inaczej. Chcesz, aby wszystko było idealne. Ponadto uważasz, że nie potrzebujesz pomocy i przypuszczasz, że jeśli ktoś Ci pomoże to źle wykona powierzone zadanie?

Porady: 

  • Spróbuj trochę przymknąć oko na niektóre drobne aspekty np. fakt, że nie posprzątałeś pod szafką. Czas spędzony z bliskimi powinien być dla Ciebie najważniejszy.
  • Nie wszystko musi wyjść idealnie i zgodnie z planem. Pozwól sobie na małą spontaniczność. Dystans – może to właśnie on powinien być zaproszony na tegoroczne święta… :)? 
  • Rozplanuj zajęcia dla najbliższych, pozwól sobie pomóc i daj im się wykazać.


6. Samotność.

Samotność przysłaniasz codziennymi obowiązkami. Jednak zdarza się, że podczas świąt może dopaść Cię refleksja na temat Twojej sytuacji życiowej i samotność może bardziej zacząć Ci doskwierać.

Porady: 

  • Poszukaj nowych kontaktów lub spędź nietypowo święta np. na wyjeździe. Być może uda Ci się zawrzeć nowe znajomości.
  • Znasz kogoś kto również spędza święta sam? Może warto połączyć siły :)?

7. Brak możliwości spędzenia czasu z przyjaciółmi.

Podczas świąt możesz tęsknić za przyjaciółmi, ponieważ na co dzień spędzasz z nimi dużo czasu. Wiesz, że oni dobrze Cię rozumieją. Jednak teoretycznie święta to czas, który powinien być spędzony z rodziną. 

Porady: 

  • Porozmawiaj ze swoją rodziną. Powiedz, że bardzo tęsknisz za swoim najlepszym przyjacielem i chciałbyś spędzić z nim trochę czasu w święta.

8. Stres w pracy.

Pracujesz w firmie, gdzie masz wyznaczone terminy realizacji zadań i nagle wszystko musisz skończyć do świąt. A może chodzisz do pracy w święta i nie masz możliwości spędzenia całości świąt wraz z rodziną. 

Porady:

  • Rób swoje i kieruj się pozytywnymi myślami np. „przecież nie będę w pracy w nieskończoność, a gdy już wrócę spędzę miły czas z moja rodziną”.

rodzina maluje pisanki


9. Brak prywatności w domu.

Jesteś typem introwertyka? Możesz czuć się niekomfortowo, gdy wiele osób przebywa w Twoim otoczeniu i narusza Twoją „przestrzeń osobistą”.

Porady:

  • Wygospodaruj czas tylko dla siebie. Niech to będzie choćby jeden świąteczny wieczór.
  • Bądź dla siebie wyrozumiały. Możesz mieć ochotę na chwilę tylko dla siebie i nie ma w tym zupełnie nic złego.

10. Zamiatanie pod dywan problemów rodzinnych.

Twoje stosunki rodzinne nie są najlepsze, ale rodzina namawia Cię do próby zapomnienia o waszej nieprzyjemnej kłótni? Co więcej bliscy kierują się argumentem: “przecież są święta” uważając, że każdy powinien być wobec siebie w tym czasie uprzejmy? 

Porady: 

  • Staraj się być miły, ale też nie rób niczego na siłę. Pamiętaj, że musisz żyć w zgodzie przede wszystkim ze sobą.

Co zrobić, aby święta wielkanocne były udane i bezstresowe? 

To zupełnie normalne, że niektóre rodzinne wydarzenia wywołują u Ciebie stres. Święta wielkanocne również mają prawo należeć do takich sytuacji. Jeśli odczuwasz nieprzyjemne odczucia na myśl o świętach podejmij próbę poradzenia sobie z tymi emocjami. Spróbuj dostrzec pozytywy. To ważne abyś czuł się dobrze w tym wyjątkowym okresie. Stres może wynikać z problemów rodzinnych, ale pamiętaj, że święta wielkanocne to doskonała okazja do poprawy rodzinnych relacji. Nie możemy skupiać się tylko na wadach osób, z którymi przebywamy. Takie podejście na pewno wprawi nas w złe samopoczucie w święta. W trakcie świąt istotne jest nastawienie. Jeśli zmienimy podejście, to stres najprawdopodobniej zniknie! Podejdź do tematu z dystansem i czerp satysfakcję z rzeczy nawet tych mniej doskonałych.
Pamiętaj, że w stresujących i nieprzyjemnych chwilach możesz zmniejszyć poziom stresu poprzez np. włączenie muzyki relaksacyjnej, która na pewno ukoi nerwy i uporządkuje wszystkie myśli w Twojej głowie. Wtedy na pewno uda Ci się pokonać świąteczny stres 🙂 !

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym ostatnim artykułem „Metoda oddechowa Wima Hofa – na czym polega i jakie przynosi korzyści?„.
Odwiedź nasz kanał na Youtube.