Muzykoterapia

Muzykoterapia nazywana jest samodzielną metodą terapeutyczną. Bazuje głównie na leczniczym wpływie muzyki na stan zdrowotny człowieka. Ten rodzaj terapii wykorzystuje wpływ dźwięków na organizm człowieka. Muzykoterapia stosowana jest przede wszystkim przy leczeniu schorzeń psychicznych, zaburzeń psychosomatycznych oraz nerwic. Taki rodzaj leczenia ma bardzo pozytywny wpływ na człowieka. Zmniejsza lęki i depresję. Poprawia samoocenę oraz jest bardzo skuteczna w walce z bezsennością. Muzykoterapia została poddana bardzo wielu badaniom naukowym, dzięki czemu uzyskała status dziedziny medycyny.

Czym jest muzykoterapia?  

– Relaksem i rozluźnieniem

– Łagodzeniem bólu przy zastosowaniu odpowiednio dobranej muzyki 

– Oddziaływaniem muzyką w chorobach psychosomatycznych  

– Poprawieniem nastroju słuchacza 

– Aktywizacją emocji 

– Uspokojeniem i odprężeniem 

– Pozytywnym oddziaływaniem przy rehabilitacji narządów ruchu 

Kobieta słuchająca muzyki - wpływ muzykoterapii

Funkcje muzykoterapii 

– Skupienie uwagi na pozytywnych uczuciach, myślach i aspektach życia 

– Zachęcenie do nucenia, które poprawia oddychanie

– Dostarczenie muzycznego bodźca do spokojnego i rytmicznego oddychania 

– Stworzenie odpowiednich warunków do błogiego relaksu 

– Odwrócenie uwagi od negatywnych myśli, bólu oraz lęku 

– Przywołanie pozytywnych myśli i wspomnień 

– Poprawa humoru i nastroju 

– Motywowanie do aktywności ruchowej oraz poznawczej 

– Wzmacnianie wiary we własne siły oraz wartości 

– Usprawnianie psychoruchowe 

– Polepszenie samooceny oraz ułatwienie akceptacji siebie 

– Zwiększenie poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa 

kobieta relaksująca się przy muzyce - jakie funkcje pełni muzykoterapia

Skutki muzykoterapii 

Muzykoterapia jest idealna dla osób cierpiących na bezsenność. Włączenie przed snem spokojnej i relaksacyjnej muzyki będzie skutkowało wyciszeniem organizmu oraz szybkim i głębokim snem. 

Ten rodzaj terapii znacznie zmniejsza napięcie emocjonalne. Pomaga osobom w każdym wieku.

Kolejnym skutkiem muzykoterapii jest poprawienie odczuć podczas kąpieli. Wielu seniorów cierpiących na demencję starczą odczuwa niechęć związaną z kąpielą. Spowodowane jest to lękiem przed zimnem, które towarzyszy podczas wychodzenia z kąpieli. Odpowiedni dobór muzyki może zmniejszyć ten niepokój. Należy włączyć muzykę kojarzącą się z latem, wypoczynkiem i wakacjami. 

Nucenie czy śpiewanie fantastycznie rozładowuje emocje. Należy zatem dobrać muzykę indywidualnie dla pacjenta. Przy wyborze utworów warto kierować się zainteresowaniami oraz wiekiem podopiecznego. 

Muzykoterapia jest bardzo ważna dla niepełnosprawnych dzieci, ponieważ pomaga im się rozwijać. Pobudza ich wyobraźnię oraz zachęca do aktywności ruchowych. Taki rodzaj terapii wspaniale rozwija zmysły dziecka, dzięki czemu staje się ono bardziej ciekawe świata.

muzyka i relaks - jak muzykoterapia pomaga ludziom

Techniki stosowane w muzykoterapii 

W zajęciach muzykoterapeutycznych stosuje się między innymi techniki takie jak:

Techniki wyobrażeniowo-projekcyjne zawierają: słuchanie muzyki, ilustrowanie słowne muzyki, wyrażanie uczuć, charakteru i emocji muzyki oraz określanie nastroju utworu. 

Techniki aktywizujące oraz kompensacyjno-usprawniające w ich zakres wchodzą: zabawy muzyczno ruchowe, ćwiczenia słuchowe, ćwiczenia dotykowe, muzykowanie różnymi przedmiotami, ćwiczenia rytmu, śpiewanie piosenek oraz muzykowanie gestodźwiękami. 

Techniki relaksacyjne czyli masaż relaksacyjny, ćwiczenia oddechowe, relaksacja E. Jacobsona oraz trening autogenny J. H. Schultza. 

Techniki twórcze, a więc wszelkiego rodzaju improwizacje instrumentalne, wokalne, słowne, a także muzyczno-ruchowe. 

Techniki interpersonalne czyli pantomima, naśladowanie głosów ludzkich, zwierzęcych oraz wszelkich urządzeń. 

słuchanie muzyki - muzykoterapia i jej wpływ na człowieka

Jak dobierać muzykę? 

Pomimo wielu badań nadal nie ustalono najlepszego gatunku muzycznego do muzykoterapii. Również nie dowiedziono, dlaczego jedne utwory działają kojąco oraz łagodząco na niektórych pacjentów, a na innych nie mają żadnego wpływu. 

Do muzykoterapii najczęściej dobiera się muzykę wyciszającą oraz spokojną. Powolna muzyka, której frazy powtarzają się działa bardzo uspokajająco.

Bardzo często dobierana jest muzyka klasyczna, która nadzwyczaj dobrze działa na osoby z chorobą wieńcową. 

Należy unikać muzyki, która nie redukuje poziomu stresu i jest zbyt pobudzająca. Ważne jest to, aby dobrana muzyka budziła jak najwięcej pozytywnych emocji oraz skojarzeń. 

Dopasowując muzykę należy kierować się stanem pacjenta oraz jego obecnym samopoczuciem. Również bardzo ważne jest to, aby poznać gust muzyczny podopiecznego, ponieważ stan głębokiego relaksu najlepiej osiąga się przy muzyce znanej oraz lubianej :).

słuchanie muyzki - pozytywny wpływ muzykoterapii

Wsłuchaj się także w utwór „Przytulna atmosfera w kawiarni – Jazz & Szum deszczu do nauki, relaksu i snu [8 GODZIN] #CoffeeShop” i poczuj przyjemne odprężenie.