Medytacja dla początkujących

Co to właściwie jest medytacja?

Medytacja to, w najprostszych słowach, ćwiczenia umysłu. Istnieje mnóstwo rodzajów i technik medytacji, przez co powszechnie medytacja wciąż może być uważana za jakąś dziwną praktykę ze wschodu. Medytacja jest natomiast zakorzeniona w wielu kulturach i krajach, stosuje się ją nie tylko jako religijną praktykę. Udowodniono bardzo wiele korzyści płynących z medytacji. Jest ona głównie ćwiczeniem i oczyszczaniem umysłu z toksyn.

Jak zacząć medytować? Na początek warto poznać kilka najpopularniejszych rodzajów medytacji. Oto one:

– Mindfulness – technika ta opiera się na uważnej obserwacji danej chwili: wrażeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz doświadczeń. Polega na przyjmowaniu ich i nieoceniającym zwracaniu uwagi na pojawiające się myśli, odczucia i emocje. 

– Vipassana – polega na utrzymaniu świadomości na naturalnych doznaniach w obrębie ciała medytującego, nazywana jest techniką wglądu.

– Zazen – to popularna technika wykonywana w pozycji siedzącej ze skrzyżowanymi nogami. Opiera się głównie na oddychaniu, braku przywiązania do myślenia i utrzymywaniu poprawnej pozycji.

Istnieje też bardzo wiele odmian medytacji ściśle związanych z religią, jak medytacja chrześcijańska czy zikr, czyli rozmyślanie o Allahu.

młody mężczyzna kontempluje na jeziorem podczas zachodu słońca

Jak medytacja wpływa na organizm?

Powszechnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele pozytywnych skutków na organizm ma praktykowanie medytacji. Tymczasem medytacja nie tylko poprawia samopoczucie, obniża stres czy wycisza. Pomaga także w wielu dolegliwościach zdrowotnych, na przykład w reumatyzmie. Pośród pozytywnych skutków medytacji możemy wymienić: zmniejszenie napięcia w ciele, usunięcie sztywności i redukcja bólu. Co daje medytacja? Posiada wiele właściwości relaksacyjnych: rozluźnia i pomaga pozbyć się stresu, ponieważ podczas jej praktykowania podwyższa się poziom serotoniny w mózgu. Poprawia także sprawność sensoryczną. Sprawia, że jesteśmy bardziej skoncentrowani i wydajni, a także rozwija kreatywność. Medytacja równieżbardzo dobrze odpręża i rozluźnia, przez co znacznie poprawia jakość snu. 

Jak zacząć medytować?

Zacznij spokojnie i powoli. Co to znaczy? 

  1. Na początek znajdź kilka minut w ciągu dnia. Wygospodarowanie ich nie powinno być trudne. Jeśli ktoś twierdzi, że nie ma czasu, tym bardziej powinien zacząć medytować. 
  2. Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca. Wystarczy kawałek podłogi, krzesło, łóżko, nic specjalnego! 
  3. Możesz włączyć muzykę do medytacji lub medytację prowadzoną, którą znajdziesz w sieci. Dzięki temu możesz zobaczyć, jak wygląda medytacja kogoś bardziej doświadczonego. 
  4. Zacznij… oddychać! Najłatwiej zaczynać właśnie od medytacji oddechu. Skup swoją uwagę na prawidłowym oddychaniu i na swoim ciele, pozwól sobie zostać sam na sam z doznaniami i myślami, takimi, jakimi one są. 
kobieta odwrócona tyłem medytuje na plaży o zachodzie słońca

Kilka wskazówek dotyczących medytacji dla początkujących

* Zadbaj o postawę ciała. Powinieneś siedzieć, a Twoje plecy muszą być wyprostowane. Jeśli czujesz, że taka technika może sprawić Ci trudność, wypróbuj medytację w ruchu. Możesz wykonywać ją jeżdżąc na rowerze, biegając czy spacerując.

* Poszukaj dla siebie odpowiedniego czasu w ciągu dnia. Niektórzy praktykują medytację poranną, inni medytują przed snem, tak naprawdę każda pora jest odpowiednia. To, kiedy medytować, zależy tylko od Ciebie. 

* Na pewno zastanawiasz się jak długo powinna trwać medytacja. Wszystko zależy od Ciebie. Już nawet kilka minut w ciągu dnia jest wartościowe. Z czasem może się okazać, że dłuższe ćwiczenia będą przychodzić Ci łatwo i stopniowo będziesz zwiększać czas poświęcony na medytację.

* Nie zniechęcaj się! Mimo że na początku może być trudno zostać sam na sam z myślami, to po kilku dniach będzie o wiele łatwiej. Pamiętaj, że medytacja to trening, a trenując trzeba być niezwykle cierpliwym!

* Koniecznie poczytaj więcej o różnych odmianach medytacji. Pomyśl jakich rezultatów oczekujesz i dopasuj do siebie odpowiednią technikę. Możesz spróbować popularnej medytacji wdzięczności albo medytacji Pranajama, która łączy się z praktyką jogi. 

Do dzieła! Życzymy dobrego czasu sam na sam ze sobą ?